OK

Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

0,00 €

Nechty od praveku k dnešným trendom

O nechtovom dizajne sa už popísalo veľa a ešte sa aj písať bude. Nechtový dizajn ide neuveriteľným krokom vpred. Poďme sa spolu pozrieť v skratke do histórie a kde a ako to začalo.

Pätnásťtisíc rokov pred Kristom používal pračlovek mušle a lávové kamene nielen na prípravu jedla a stavbu obydlí. Archeologické nálezy pochádzajúce zo Severného Turecka poukazujú na skutočnosť, že ľudia doby kamennej servírovali čerstvo zabitú zver iba so zvlášť upravenými rukami a opracovanými nechtami.

Aj keď sa nám zdá ich životný štýl nesofistikovaný, márnivosť sa stala matkou vynaliezavosti a malé hrubé mušle poslúžili k tvarovaniu nechtov a lávové kamene (pemza) k vyhladeniu tvrdej kože na rukách a nohách.

Záľuba v upravených nechtoch nesúvisí len s dobou, ale aj s kultúrou – manikúra vytvorená pomocou ozdôb z plátkov zlata bola objavená v babylonských hrobkách z doby 3200 rokov pred n. l. 

V hrobkách boli dokonca nájdené aj pozostatky manikérok egyptského kráľovského dvora, čo dokladá, že vo svojej dobe sa tešili privilegovanému postaveniu.

 VEC VYVOLENÝCH

V dobách, keď muži vládli svetu nehralo farbenie nechtov úlohu v rozlíšení pohlaví.

Dnes je znakom ženskosti. Farebné nechty tvorili súčasť uniformy rímskych a babylonských vojakov, ktorí sa česali, robili si manikúru a tónovali si pery predtým, ako sa zoradili pred bojom.

Manikúra mala aj svoju sociálnu funkciu, skladala sa z dvoch černidiel a použitie jedného alebo druhého signalizovalo postavenie v spoločnosti. Čierna bola znamením vyvolených, zatiaľ čo zelená označovala masy nižších tried. Starí Egypťania používali celé spektrum farieb ako kód spoločenskej príslušnosti, temné plné tóny boli vyhradené pre kráľovskú rodinu, služobníctvo mohlo používať len pastelové odtiene.

Egyptská kráľovná Kleopatra nedala dopustiť na hennu, aby docielila vzhľad svojich terakotových pazúrov.

V Stredozemí manželka rímskeho cisára Nerona Poppaea k farbeniu nechtov namiešala kombináciu „dračej krvi“ a jahňacieho tuku.

   

Alexander Veľký píše o ženách zo Stredného východu farbiacich si nechty hennou a o indických ženách používajúcich medenočervenú živicovú látku získavanú z hmyzu len na to, aby si ňou mohli farbiť špičky prstov a chodidiel.

Zachovali sa dokonca zmienky o svadobných zvykoch z biblických dôb, keď sa dlane nevesty zdobili prikladaním hennou napustenej kože, ktorá vytvárala jemne tónovaný dezén.

SILNEJŠIE A DLHŠIE

Dĺžka nechtov bola vždy určovaná kultúrou a nie časom.

Za vlády čínskej dynastie Ming (1368-1644) si šľachtičné nechávali rásť nechty až do dĺžky 25 centimetrov ako znak skutočnosti, že nemusia pracovať. Ak sa nepodarilo dopestovať dlhšie nechty, umelé sa nalepovali na konce prstov tak, aby ich predĺžili a spevnili.

Čínskych mužov symbolizovali dlhé nechty mužnosťou a chránili ich od zlého. Číňania používali k spevňovaniu ryžový papier, z francúzska sa do USA dostala metóda prikladania plátna a papiera z čajového vrecka.

Henna však zostala líčidlom až do 17. storočia, keď ženy v Oriente vynašli rafi novaný spôsob vstrekovania organického farbiva do nechtového lôžka, aby im rástli už farbené nechty.

V Európe prepadla farbeniu nechtov anglická vyššia trieda v 18. storočí.

 

MODERNÁ MANIKÚRA

Obyčajný nechtový záder, na odstránenie ktorého si kráľ Ludvík XV. objednal doktora Sitssa stojí pri zrode modernej manikúry. Doktor Sitss vytvoril starostlivosť o ruky s použitím pomarančového drievka prebratého z dentálnych nástrojov. Komercializácia starostlivosti o ruky sa rozmohla na prelome 19. a 20. storočia, keď firmy začali zásobovať ženy jednoduchými aj luxusnými sadami starostlivosti o nechty.

Sady obsahovali leštiaci púder, leštenku, krém na ruky a pomarančové drievko.

Rozkvetom záujmu starostlivosti o ruky sa produkty vylepšovali pridaním lesku na nechty, čím sa vylepšoval celkový vzhľad.

Skutočnou revolúciou bol rok 1917, keď bol predstavený prvý tekutý ružový lak na nechty.

V roku 1920 sa dali zakúpiť laky na nechty vo všetkých drogériách a lekárňach na svete, kde prioritu zohrával odtieň červenej.

 

AKRYL

Ženská móda a skrášľovanie otvorila a rozšírila obzory, každý chcel mať skvostné nechty, ale vypestovať ich bolo ťažké, a tak sa hľadali alternatívne spôsoby. Vznikali nechtové banky a skutočné nechty sa nalepovali k docieleniu predĺženia. Nástavce sa prelepovali hodvábnym papierom.

Legenda vzniku akrylovej histórie hovorí o zubárovi, ktorý zamaskoval ohryzené nechty akrylovým dentálnym prípravkom. 

Písal sa rok 1960 a chemici začali predávať akryl manikérkam a nechtový priemysel vstúpil do dnes zabehnutých koľají. Jedinou pretrvávajúcou nevýhodou je nepríjemný zápach.

UV GEL

Alternatívou akrylu sa v 80-tych rokoch stal gél. Kvalita však nezodpovedala požiadavkám trhu a pomaly sa vytratil z kozmetického trhu.

Až v 90-tych rokoch vylepšená technológia vrátila UV gél späť do hry. 

Vývoj má v tejto sfére za posledných niekoľko rokov rýchlosť blesku. Na trhu sa objavilo množstvo noviniek a na ulici ste mohli stretávať dámy ktoré na rukách nosili "nechty ako šperky".  

Nechty oválne, hranaté, neskôr špicaté, glitrové, matné, sklenené, farebné, zrkadlové... nechty od výmyslu sveta. 

 

 

 NÁVRAT K PRÍRODE

Celosvetové kúpeľníctvo v súčastnosti čoraz viac zatieňuje umelú starostlivosť a do popredia sa dostáva prírodná manikúra.

Nová „SPA“ manikúra, servis na úrovni a luxus pre ruky a nechty poskytuje dnešnej uponáhľanej populácii komfort a relax stále viac žiadaný.

Gélové a akrylové modelácie nahrádzajú trvácne gélové laky s maximálne prirodzeným vzhľadom. 

NECHTY AKO UMENIE

Extravagancia v tomto odbore sa však nevytratila.

Práve naopak.

Dnes máte možnosť obdivovať  nechtové umenie ako ešte nikdy v histórii. V súčastnosti sa na trhu prezentuje množstvo Nail artistov ktorí prenášajú lásku k umeniu do nechtov vo forme exhibícií. 

Lucia

img1617826345671-02-01.jpeg

LUCIA GIBAĽOVÁ - Majiteľka Salónu Dicanto, Dicanto Academy Trainer, Nechtový dizajn, Permanent Make-up

Vitajte v mojom svete. Vo svete detailov, krásy, ženstva a pokroku.

V prvom rade začnem asi tým, že som tiež žena. Žena, ktorá tak ako každá objavuje svoj svet, seba samú a svoju tvorivosť, ktorá zo mňa robí tú, ktorou som. Mamou malej Sofie, ,, nechtárkou", majiteľkou krásneho a úspešného salónu Dicanto.

Môj príbeh začal tak, ako to u väčšiny mladých dievčat býva - túžbou po kráse. Mala som asi 15, navštevovala som deviaty ročník základnej školy a rozhodovala sa pre svoje budúce povolanie, ktoré v tejto fáze znamenalo výber strednej školy. Rada som sa maľovala, krása bola pre mňa dôležitým aspektom života. Voľba bola teda jednoduchá - pôjdem za kozmetičku. Po skončení strednej školy som sa zamestnala v miestom kozmetickom salóne.

Povedali mi :,, budeš robiť nechty", tak som poslušne prijala túto úlohu a moje dobrodružstvo sa začalo. Od prvých pokusov a nespokojných zákazníčiek, cez zúfalstvo, že to nikdy nebudem vedieť, nadobudnutie zručnosti až k úspechom, ktoré pokrstili túto moju cestu. Neskôr, keď som si bola v tejto praxi celkom istá, prišla túžba rásť. Jednoducho je to tak : "Som človek, čo sa nikdy neuspokojí so stagnáciou. Vždy túžim po raste, posune, nových obzoroch". A tak som si otvorila vlastný salón. Najprv pár zákazníčiek, potom celé zástupy a žiadny voľný čas. Ale čo bolo hlavné - chceli mňa, boli spokojné.

Časom si však každý, aj človek s egom, ktoré je závislé od pocitu dôležitosti a nepostrádateľnosti, skrátka každý normálny človek si uvedomí, že to sám nedá. A tak sa z NECHTÁRKY a odvážnej mladej podnikateľky stala zamestnávateľka. Pokusy o túto novú rolu v mojom živote som mala už predtým, no nebola som v tom čase pripravená. V čase, keď som pod svoje krídla prijala Ingridku, vedela som, že moja úloha už nie je len o majstrovstve, ku ktorému sama smerujem, ale aj o učení a sprevádzaní na tejto ceste ďalších, ktorí príjmu úlohu ,, učňa" v mojom salóne.

Táto úloha si vyžaduje trpezlivosť, toleranciu a schopnosť viesť, ale napriek tomu je krásne vidieť ľudí okolo seba rásť a vidieť v nich aj svoj vlastný príbeh a pokrok.

Dnes je nás v salóne viac. K nechtom pribudlo obočie, mihalnice, permanentný makeup... Presťahovali sme sa do väčších, krajších a luxusnejších priestorov. Naša práca je o neustálom posúvaní svojich hraníc. O detailoch. O ženách.

Ó môj bože, za tie roky som spoznala asi tisíc žien a ich príbehy, pády aj vzlety, úspechy, sťažnosti,... V detailoch som spoznala zmysel koncentrácie a ponorenia sa do vlastnej duše v tichu sústredenej tvorby. Od pôvodnej frustrácie z každého neúspechu som prešla k snahe neustále sa zlepšovať.

Dicanto zmenilo môj život aj pohľad na ženu a jej krásu. Krása nie je definovateľná. Je rozmanitá. Nemá šablónu. Nedá sa kúpiť. Nedá sa dosiahnuť. A napriek tomu, tým, že meníme svoj odraz v zrkadle, snažíme sa zlepšiť samé seba,...nakoniec zmeníme jediné - svoj uhol pohľadu. Začneme sa v ňom prijímať a milovať. A tu začína skutočná krása.

Je to umenie v každodennosti. Umenie vidieť svet novými očami. Očami lásky.

IMG_20200907_114754.jpg IMG_20191007_162125.jpg  FB_IMG_1510832816094.jpg 

Nechty

received_2485987471723312.jpeg

Nechty

"Každá krásna žena vie, že šťastie má vo svojich rukách." 

Odkedy ženská časť populácie prišla na to, že nechty môžu vyzerať aj inak než polámane, ošúchane a obyčajne… nechtové salóny sa zaplnili húfmi po dokonalosti túžiacich rúk a ich majiteliek.     

Začínalo to veru kadejako. Lopatový design a lepené umeláče vytŕčajúce z končekov našich prstov. Vzorový booom, kedy na nechtoch zrazu vyrástli palmy, vykúkali z nich Disney postavičky či našpúlené pery a iné symboly, ktoré mali čo najpresnejšie vystihovať náš aktuálny stav, náladu, životnú filozofiu… Z nás nechtárok ste tak urobili maliarky, umelkyne a niekedy dokonca super ženy, snažiace sa naplniť vaše očakávania…

Dnes dokážeme upraviť vaše nechty do dokonalosti a absolútnej prirodzenosti. A povedzte, koľko krát ste si povedali, že to nepotrebujete a predsa ste po nejakom čase prišli na to, že ošúchaný lak, zádery, polámance a ohryzence predsa len nie sú to pravé orechové??? 

Nech už sa rozhodnete pre klasickú manikúru, gél lak, alebo čokoľvek, čo povýši vzhľad vašich rúk na úroveň, ktorú si zaslúžia, vedzte, že ani tento detail neunikne pozornosti ľudí, o ktorých priazeň sa uchádzate. Ruky sú jedným z prvých miest nášho tela, na základe ktorých si ľudia robia obraz o nás a našom živote.

"ART IN EVERYDAY LIFE"

img1617815696417.jpg

INGRID BIALOVÁ – Nechtový dizajn, Lashstylista, Dicanto Academy Trainer

Ak sa chystáte navštíviť salón DICANTO, potom je viac než pravdepodobné, že ma tam stretnete.

Ako som sa sem dostala a aká je moja úloha v tomto priestore plnom žien, krásy a detailov? Už ako malá som bola fascinovaná upravenými nechtami, či už išlo o nechty prirodzené, skrášlené lakom alebo vtedajšiu podobu umelých gélových nechtov. Lakovala som nechty všetkému živému aj neživému v okolí, vrátane mojich bábik. Aj som doma hovorila, že sa pravdepodobne vydám touto cestou, ale rodinná rada rozhodla, že sa moje štúdium bude uberať iným smerom. Tak som sa namiesto kozmetickej dostala na Pedagogickú školu a pritom sledovala všetky videá týkajúce sa úpravy nechtov a nechtového designu.

To rozhodlo po ukončení štvrtého ročníka strednej školy, keď som uvidela na sociálnych sieťach inzerát, uverejnený mojou terajšou zamestnávateľkou Luckou, v ktorom stálo, že hľadá posilu. S malou dušičkou a veľkým snom som sa jej ozvala a dúfala, že si ma vyberie. A stalo sa.

Súčasťou mojich začiatkov boli samozrejme odborné školenia, ktoré mi Lucka umožnila absolvovať a tak som sa oficiálne stala dievčaťom od nechtov. Po nejakom čase sme obe pocítili potrebu rozšírenia nášho portfólia a tak som absolvovala školenia a kurz aj na LASHSTYLING – 3D a viac DÉ mihalnice, ktoré si ženy neobdarené touto ženskou črtou veľmi obľúbili.

Najviac na svojej práci milujem proces, v ktorom vidím ako sa žena mení, ako krásnie a odchádza spokojná. Pri tom sa cítim najlepšie v úlohe poradkyne, ktorá ju s úprimnosťou najlepšej priateľky prevedie možnosťami najviac ladiacimi jej osobnosti a vzhľadu.

Baví ma takto ženy vylaďovať a pri tom počúvať ich príbehy, ale aj mlčanie. Milujem zahĺbenie sa do práce a múdrosť, ktorú každá žena so sebou do nášho salónu prináša, ale milujem aj ľahkosť, smiech a srandičky, ktorými sa snažím vždy oživiť tento priestor, aby sa tu u nás cítili ľudia príjemne, pohodlne a uvoľnene. Často k nám ženy prichádzajú práve pre tento druh odbrzdenia – odpérovania vlastnej duše, ktorá sa posilnená ich vlastnou krásou po odchode z nášho milovaného DICANTA vznáša 20 centi nad zemou.

IMG_20200206_175913-01.jpeg  IMG_20200705_214826_448.jpg IMG_20200709_202239_712.jpg received_10210934682026775.jpeg